Deprem Çantası Nedir? İçerisinde Neler Olmalı ?

Deprem sonrası ilk saatler çok önemlidir. Gelen depremle birlikte oluşan ilk şok; karmaşaya, iletişimsizliğe ve kaosa yol açabilir.

İşte bu ilk dakikalarda, yardım ekiplerinin bu karmaşa ortamından sıyırılıp, enkaz altındaki depremzedeye ulaşması zaman alabilir.

Bunun için bu ilk dakikalarda yakınınızda veya ulaşabileceğiniz bir konumda deprem çantası olması hayati öneme sahiptir.

Peki hazırlayacağımız bu deprem çantasının içerisinde neler olmalı? Gelin hazırladığımız bu yazımızda, hep beraber nelere ihtiyaç olacağını inceleyelim.

  • GIDA

Deprem çantasında gıda maddesi olmalı mı ?

Hazırlayacağımız deprem çantasında çabuk bozulmayan,dayanıklı, su kaybını önleyen,yüksek vitaminli yüksek kalorili ve karbonhidrat içeren gıdalara yer verebiliriz Örn: Konserve, kuru meyveler v.b

  • Önemli Belge Fotokopileri

Deprem çantasında kimlik, tapu, pasaport, diploma gibi belgelerin fotokopileri olmalı mı ?

Hazırlayacağımız deprem çantasında Nüfus cüzdanı, ehliyet gibi kimlik bilgilerimizi içeren belgelerin fotokopilerini bulundurabiliriz.

bunların yanında tapu, ruhsat, sigorta belgelerini ve zorunlu deprem sigortası poliçesinin fotokopisinide ekleyebiliriz.

son olarakda, diplomalar, pasaport ve banka cüzdanı veya varsa evcil hayvan karnesi gibi belgelerinde fotokopilerini ekleyebiliriz.

  • GİYECEK

Deprem çantasında giyecek,iç çamaşırı, bezler olmalımı ?

Hazırlayacağımız deprem çantasında temiz iç çamaşırlarımız olabilir. İç çamaşırlarının yanına çoraplarımızı, varsa yağmurluğumuzu ve mevsime uygun, yazlık veya kışlık kıyafetlerimizi ekleyebiliriz.

Not: Dönem dönem deprem çantamızı yenileyerek, yazlık ve kışlık kıyafetleri değiştirebiliriz.

  • HİJYEN MALZEMELERİ

Deprem çantasında sabun, diş macunu, ıslak mendil olmalımı ?

Hazırlayacağımız deprem çantasında sabun, dezenfektan, diş macunu ve fırçası bulunabilir.

bunların yanında deprem çantanıza ıslak mendil ve hijyenik ped ekleyebilirsiniz.

  • SU

Birlikte yaşadığımız insan sayısı, ev nüfusu düşünülerek yeteri miktarda su, deprem çantamıza eklemeliyiz. Deprem çantamız için su çok önemlidir.

  • DİĞER MALZEMELER

Deprem çantamızı, yukarıdaki temel malzemelerimizi ekleyip hazırladıktan sonra, biraz daha yer açıp birkaç önemli, deprem sırasında ihtiyacımız olacak malzemeler ekleyebiliriz.

nedir peki bu malzemeler?

Her yaralanmada mutlaka ihtiyaç duyduğumuz ilk yardım çantamızı, vücudumuzu sıcak tutması için battaniye veya uyku tulumumuzu, küçük makas, küçük bir çakı ve yerimizi belli etmemiz için bir düdük, sözlü iletişim imkanı bulamazsak yazılı iletişim kurmak için bir kağıt ve kalem,neler olup bittiğinden haberdar olmak için pilli bir radyo, karanlıkta etrafımızı görmek için pilli fener ve bu aletler için dayanıklı yedek pilleri deprem çantamıza ekleyebiliriz.

Not: Paylaştığımız bilgiler AFAD’ın afet ve acil durum çantası nasıl hazırlanmalı yazısı referans alınarak hazırlanmıştır.

3 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s